مجله مستربوک

بازی های خانوادگی

بازی های خانوادگی مکمل های خوبی برای دورهمی ها و مهمانی ها به شمار می ‌رود. چرا که می تواند یک مهمانی کسل کننده را به تجربه های هیجان انگیز و فراموش نشدنی برای همه اعضا تبدیل کند. در صورت آشنایی با بازی های خانوادگی با وسایل ساده در هر شرایطی می توانید، هیجان را به مراسمات خود اضافه کنید. در مجموعه مستر بوک شرایط تهیه انواع بازی های شاد خانوادگی با قیمت مناسب فراهم آمده است.

اهمیت انجام بازی های خانوادگی

با همه گیر شدن فضای مجازی و رشد روزافزون گوشی های هوشمند اعضای خانواده روز به ‌روز از یکدیگر دور می شوند. چرا که هر کدام در گوشی های خود و شبکه ‌های مجازی سرگرم هستند. اهمیت پیوند خانوادگی موجب شده تا شرکت های معتبر تولید بهترین بردگیم ها برای ساعاتی اعضای خانواده را در کنار یکدیگر جمع کنند.اگر برای شما سوال شده که بردگیم چیست؟ باید بدانید که بردگیم به بازی های رومیزی گفته می شود که اعضای خانواده یا دوستان در کنار یکدیگر به آن می پردازند و در چندین دسته بندی و ژانر طراحی شده اند.اهمیت انجام بازی های خانوادگی به قدری زیاد است که به شیوه های مختلف باید اعضای خانواده را در کنار یکدیگر نگه داشت. یکی از بهترین آنها تهیه بردگیم های معروف و انجام بازی های رومیزی در داخل آپارتمان ها و فضاهای کوچک است. در این بخش به بررسی مهمترین دلایل انجام بازی های خانوادگی می پردازیم:

بازی های خانوادگی دورهمی

افزایش اعتماد به نفس

در صورت برنامه ریزی هدفمند برای انجام هر بازی می توانید اعتماد به نفس فرزندان خود را افزایش بدهید. همچنین به فرزندان یاد می دهید که هوشمندانه‌ تر مسیرهای صحیح و غلط را تشخیص بدهند.

کاهش استرس یادگیری

انجام بازی های خانوادگی در آرامش تا حد زیادی استرس یادگیری دیگر اعضا را کاهش می دهید؛ چرا که آموزش در بازی آسان تر و هدفمند تر است.

پایه‌ ریزی گفتگو

اعضای خانواده در بازی های گروهی به شکل بهتری صورت می گیرد و بدین گونه می توانید از فرزندان خود در مقابل آسیب های مختلفی که با رفتن به داخل اجتماع برایشان ایجاد می شود محافظت کنید.

شناسایی علائق اعضای خانواده

در هنگام انجام بازی های دورهمی و خانوادگی به شکل بهتری در جریان علائق اعضای خانواده قرار می گیرید.

آموزش کار گروهی

بازی های خانوادگی معمولا به صورت گروهی انجام می شود، در طی بازی کردن کودکان انجام کار گروهی را یاد می‌ گیرند و برای ورود به جامعه بزرگ تر و نقش‌آفرینی بهتر آماده می شوند.

بررسی انواع بازی های خانوادگی

آشنایی با انواع بازی های خانوادگی یک مکمل بسیار خوب برای دورهمی ها و مهمانی ها است. لازم نیست که حتماً از وسایل خاص و متفاوتی برای سرگرمی استفاده کنید؛ با پیدا کردن برخی از بازی های بسیار ساده اما جذاب، می توانید اوقات فراغت بهتری داشته باشید.یکی از راهکارهای اصلی برای آشنایی با بهترین بازی های خانوادگی انتخاب فروشگاه لوازم تحریر مستر بوک است که تنوع بالایی از بازی های دو نفره تا چند نفره را ارائه می دهد. در ادامه به بررسی برخی از بازی های خانوادگی در منزل که جذاب و هیجان انگیز هستند، می پردازیم:

دبرنا یک بازی گروهی

دبرنا یک بازی گروهی هیجان انگیز است که مناسب اعضای خانواده و جمع دوستان می باشد، این بازی با چندین کارت و مهره انجام می شود.

بازی جنگا

اگر به انجام بازی هایی با تمرکز بالا علاقه مند هستید، جنگا بهترین پیشنهاد است. این بازی از قطعه های چوبی یا پلاستیکی تشکیل شده که با چیدن آنها بر روی یکدیگر، بازی شروع می شود. هر فرد باید یک قطعه از برج بیرون بکشد و تا زمانی که باعث ریزش برج شود بازی ادامه پیدا می کند.

بازی جنگا

بازی جنگا

بازی توییستر (Twister)

انجام دادن این بازی در شب نشینی خانوادگی به قدری انرژی از شما می ‌گیرد که عمیق ترین خواب زندگی خود را تجربه می کنید. در مجموعه مستر بوک می ‌توانید این بازی دسته جمعی را تهیه کرده و به صورت دو نفره به همراه یک لیدر آن را انجام بدهید.

بازی مونوپولی

اگر به بازی های فکری خانوادگی علاقه ‌مند هستید، بازی مونوپولی یکی از بهترین انتخاب ها است. در این بازی اقتصاد را به اعضای خانواده می توانید آموزش دهید؛ چرا که در آن اقدام به خرید و معامله املاک ساخت هتل و خانه و اجاره دادن آن می کنید، این بازی چند نفره بوده و کودکان هم می توانند در آن شرکت کنند.

بازی های خانوادگی جدید

اهمیت بازی های خانوادگی به قدری زیاد است که کمپانی های فعال در زمینه تولید بردگیم ها سعی کرده اند بازی های خانوادگی جدید را مناسب همه افراد تولید کنند، تا افراد با اعتماد به نفس بالا، افراد خجالتی، افراد کم حرف و تمام اعضای خانواده بتوانند در این بازی ها شرکت کنند. از آنجایی که بردگیم های معروف معمولا به شکل رومیزی طراحی شده اند؛ بهترین فرصت را برای دور هم نشستن اعضای خانواده و فامیل و دوستان فراهم می آورند. اغلب این بازی ها نیاز به تمرکز داشته و با رعایت برخی از قوانین و قواعد بازی به راحتی می ‌توانید برنده بازی باشید.

در این بخش به بررسی بازی های خانوادگی جدید می پردازیم:

بازی راز جنگل

بازی راز جنگل داستان یک پادشاه معروف و محبوب است که تصمیم به انتخاب جانشین برای خود می گیرد، افراد از هفت سال به بالا می ‌توانند در این بازی استراتژیک شرکت کنند.

بازی پایاپای

این بازی که توسط شرکت هوپا منتشر شده به بازی داد بزن بفروش، برنده پایاپای شو معروف است. در این بازی افراد نقش تاجرانی را دارند که در یک بازار شلوغ کالاهایشان را به فروش می رسانند، افراد از هفت سال به بالا می توانند در این بازی شرکت کنند.

بازی دژ

افرادی که در دنیای مدرن امروزه زندگی می کنند، می توانند با انجام بازی دژ تجربه زندگی گذشتگان را به دست آورند. اعضای بازی با یکدیگر رقابت می کنند، تا جذاب ترین شهر را بسازند و به عنوان بهترین حکمران در قلمرو پادشاهی معرفی شوند.

بازی تاکنوکو Takenonko

زمانی که صحبت از بازی های جالب در خانه می شود، بازی تاکنوکو به سرعت به ذهن می آید. این بازی نه تنها از لحاظ تصویر سازی بسیار زیبا بوده؛ بلکه قطعات فوق العاده با کیفیتی هم برای تولید آن استفاده شده است. قواعد ساده این بازی آن را به یکی از جذاب ترین بازی های خانوادگی تبدیل کرده است.

بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی

کودکان دبستانی هم بخش مهمی از اعضای خانواده هستند که ممکن است نتوانند در بازی های پیچیده شرکت کنند. برای سرگرمی این افراد نیز باید بازی های خانوادگی در نظر گرفته شود تا ضمن ارائه آموزش های مختلف به آنها اوقات فراغت هیجان انگیزی را در جمع‌ های خانوادگی سپری کنند.

روپولی

چند مورد از بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی شامل موارد ذیل است:

بازی کلمات ممنوعه

این بازی به گونه ای است که یک کلمه انتخاب می شود که کودکان باید در مورد یک موضوع توضیح بدهند و از آن کلمه در جملات خود استفاده نکنند.

بازی دومینو

دومینو از بازی های فکری خانوادگی است که با تمرکز بر روی قطعات دومینو می توانید، آنها را به شکلی دقیق و مهندسی شده قرار بدهید.

بازی مکعب روبیک

بازی مکعب روبیک می تواند در حل مسائل پیچیده ریاضی به کودکان کمک کند.

بازی گردو شکستم

در بازی گردو شکستن بچه ها یاد می گیرند که رعایت نظم و ترتیب اهمیت دارد و همچنین نگرش مثبت و هماهنگی در کارها را فرا می‌گیرند.

بازی های خانوادگی شب یلدا

یکی از مناسبت هایی که اعضای خانواده در کنار یکدیگر جمع می شوند شب یلدا است ست در کنار رعایت تمامی رسوم و آیین شب یلدا انتخاب بازی های خانوادگی شب یلدا ضرورت دارد تا طولانی ترین شب سال اعضای فامیل و خانواده به خوبی سپری شود.

با انتخاب بازی های خانوادگی خنده دار یک شب بسیار شاد ایجاد کنید که در نهایت بازنده بازی مسئولیت شستن ظروف یا جمع آوری ظروف پذیرایی را به عهده بگیرد در ادامه چند بازی خاص و پرطرفدار برای این شب را ذکر می کنیم:

بازی چالش حافظه

گروه سنی ۱۰ سال به بالا می توانند در این بازی شرکت کنند، برای شروع بازی اعضای خانواده به صورت دایره در کنار یکدیگر می نشینند و نفر اول با گفتن یک جمله ساده و کوتاه چالش را آغاز کرده و نفر بعدی باید به آخر جمله یک جمله دیگر اضافه کند و این چرخه ادامه پیدا می کند.

بازی شاه دزد وزیر

اگر به دنبال بازی های خانوادگی خنده دار هستید، بازی شاه، دزد و وزیر که معمولاً به صورت چهار نفره انجام می شود، بهترین انتخاب است.

بازی های خانوادگی با وسایل ساده

بازی های خانوادگی بخش بسیار مهمی از زندگی ما هستند که می توانند خاطرات به یاد ماندنی برای ما ایجاد کند چرا که پس از یک روز سخت کاری انجام بازی های خانوادگی شاد و مفرح در کنار دیگر اعضای خانواده و فامیل حس لذت و هیجان را در افراد به وجود می آورد. آشنایی با بازی های خانوادگی با وسایل ساده موجب می ‌شود تا در تمام جمع های خانوادگی و گروهی بدون نگرانی و دغدغه از تأمین لوازم بازی اوقات فراغت خوبی را سپری کنید.

در واقع انجام دادن بازی های خانوادگی ساده در خانه بدون ایجاد کمترین هزینه موجب می شود تا افراد بیشتر به انجام بازی های گروهی ترغیب شوند و به جای قرارگیری در فضای مجازی و سرگرم شدن با گوشی های هوشمند، به گپ و گفت با سایر اعضای خانواده بپردازند. در این بخش به معرفی بازی های خانوادگی ساده بدون نیاز به وسایل خاصی می پردازیم:

پانتومیم

پانتومیم از بازی هایی است که حتی افراد غریبه یا خجالتی نیز در حین مشارکت در بازی همکاری می کنند. چرا که باید ابتدا به دو گروه تقسیم شوید و هر نفر از اعضای گروه می توانند نقش موثری در انجام هرچه بهتر بازی داشته باشند.

بازی گل یا پوچ

گل یا پوچ از سنتی ترین بازی های خانوادگی است که فقط به یک تکه کاغذ مچاله شده نیاز است که درون مشت آن را پنهان می کنید. هرچقدر که فرز و چالاک تر باشید، امکان برد شما در بازی فراهم می گردد.

بله – نه معکوس

بازی بسیار ساده برای تقویت قدرت تمرکز است و در مقابل سوالاتی که یک فرد از دیگران می پرسد، پاسخ های معکوس بدهید.

بازی های خانوادگی با کاغذ

برخی مواقع دسترسی به بردگیم های معروف یا کنسول های بازی وجود ندارد و افراد در دورهمی های خانوادگی نیاز به انجام بازی برای سرگرم شدن دارند. بازی های خانوادگی دورهمی در تنوع بسیار زیادی طراحی شده اند که در هر شرایطی می توانید یک بازی مناسب انتخاب کنید.آشنایی با بازی های خانوادگی با کاغذ بهترین و ساده ترین راه حلی است که در مهمانی های شلوغ می توانید از آن استفاده کنید. در ادامه چند بازی با کاغذ را بررسی می کنیم:

بازی دوز

بازی دوز جزء معدود بازی هایی است که باید بین دو نفر انجام شود، با کشیدن یک جدول بر روی کاغذ انتخاب اشکال مدنظر می ‌توانید این بازی را به خوبی پیش ببرید.

بازی اسم روی پیشانی

در این بازی تعداد زیادی از افراد در مهمانی ها می توانند شرکت کنند و با نوشتن یک کلمه خاص بر روی کاغذ و چسباندن آن بر روی پیشانی فرد شرکت کننده در بازی، فرد باید با روش مشابه بیست سوالی، سوالاتی بپرسد تا به کلمه مورد نظر برسد.

نقطه بازی

نقطه بازی ساده ترین و هیجان انگیز ترین بازی های دورهمی با کاغذ است که قوانین بسیار ساده ای دارد که با انتخاب رنگ های متفاوت خودکار می توانید چندین نفر در این بازی شرکت کنید.

اسم فامیل

اسم فامیل جزء قدیمی ترین و پرطرفدارترین بازی های خانوادگی است که با کمک کاغذ و خودکار انجام می شود.

بازیهای شاد خانوادگی

تمام بازی های خانوادگی در صورتی که متناسب با روحیات اعضای خانواده انتخاب شوند، می توانند سبب شادی و نشاط بیشتر گردند اما برخی از بازیهای شاد خانوادگی هم وجود دارد که از ابتدا تا انتهای بازی سراسر شادی و خنده است. شناخت این گروه از بازی ها موجب می ‌شود تا تمام اعضای خانواده برای لحظاتی شادی و نشاط بیشتری را احساس کنند.

برخی از بازی های جالب در خانه وجود دارند که ضمن سرگرم کردن افراد هیجان بیشتری را هم ایجاد می‌ کند که در ادامه به چند مورد آن می پردازیم:

بازی مار و پله

یکی از بازی های کلاسیک و پرطرفدار که بدون محدودیت می توانید در آن بازی کنید، مارو پله است. این بازی برای کودکان نیز مناسب بوده و با هر بار بالا رفتن از نردبان شادی و نشاط ایجاد می ‌کند و البته نیش خوردن توسط مار و پایین آمدن نیز باعث هیجان و خنده اعضای دیگر می شود.

بازی-مار-و-پله

بازی حق نداری بخندی

در این بازی افراد در کنار یکدیگر قرار گرفته و هر بازیکن به نوبت به چهره فرد کنار دستی خود نگاه می کند و به شکل های مختلف سعی می کند او را بخنداند، فردی که بخندد بازنده محسوب می شود، این بازی بسیار ساده اما جالب و نشاط انگیز است.

بازی جوکر

در این بازی هر کسی که دیرتر بخندد برنده می شود این بازی به این صورت است که بازیکنان سه بار فرصت خندیدن دارند و پس از آن از بازی حذف شده و به عنوان زامبی به بازی برمی گردد، بازی به شدت خنده دار و سرگرم کننده است.

نکات مهم در خرید بازی برای جمع خانواده

دریافتیم که انواع مختلفی از بازی های خانوادگی وجود دارند که برای انجام برخی از آنها باید وسایل و لوازم خاصی تهیه کنید. اما بسیاری از بازی های خانوادگی ساده هم وجود دارند که هیچ نیازی به وسایل خاص و پیچیده نیست. اما در سال های اخیر که استقبال از انواع بردگیم بیشتر شده، بازی های دورهمی متفاوتی طراحی شده اند که افراد زیادی علاقه دارند تا با تهیه این بازی ها، اوقات فراغت جمعی خود را به شکل بهتری سپری کنند.در هنگام خرید بازی برای جمع خانوادگی نیاز است که چند نکته را مد نظر قرار بدهید، تا در حین انجام بازی همه اعضا رضایت کافی را داشته باشند:

در نظر گرفتن سن بازیکنان

توجه کردن به تک تک اعضای خانواده و افرادی که قرار است در بازی مشارکت کنند، نقش موثری در انتخاب بهتر بازی ها دارد؛ چرا که برخی از بازی ها سختی های خاصی دارند.

توجه به سبک بازی

باید به سبک هر بازی را متناسب با روحیات خانواده انتخاب کنید؛ چرا که بازی ها برای پر کردن اوقات فراغت به بهترین شکل طراحی شده اند. برخی از بازی ها فقط برای خندیدن و برخی دیگر برای حل مسائل مختلف طراحی شده اند.

مدت زمان و درجه سختی بازی

برخی از بازی ها ساعت های طولانی نیاز دارند، تا به پایان برسند و برخی از بازی ها درجه سختی زیادی دارند.

هزینه بازی

پس از مشخص کردن تمامی موارد ذکر شده در قسمت قبل هزینه از فاکتورهای مهم است. که در هنگام خرید بازی های اورجینال باید به این نکته توجه بیشتری کنید، البته با انتخاب یک بازی با کیفیت برای طولانی مدت می توانید از آن استفاده نمایید.

دریافت مشاوره از مراکز تخصصی

قبل از اقدام نهایی و خرید یک بردگیم حتماً با کارشناسان متخصص مراکز فروش مانند مجموعه مستربوک ارتباط بگیرید، تا در مورد بازی و نحوه بازی کردن آن آموزش های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول

انجام بازی های خانوادگی چه فوایدی دارد؟

با انجام بازی های خانوادگی ارتباط بین اعضای خانواده بیشتر و عمیق تر شده و امکان آموزش بسیاری از مطالب به اعضای خانواده آسانتر می شود.

در خرید بازی های جذاب خانوادگی چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟

مهمترین مسئله توجه به سلیقه اعضای خانواده؛ رده سنی اکثر اعضا و توانایی آنها برای انجام بازی است.

بازی های خانوادگی با کاغذ کدامند؟

بازی های خانوادگی ساده در خانه بسیار متنوع بوده و برخی از آنها تنها با داشتن یک کاغذ و خودکار انجام می‌ شوند که می‌ توان به بازی اسم فامیل، نقطه خط، بازی دوز، اسم روی پیشانی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

بازی مافیا برای چه گروه سنی مناسب است؟

مافیا یکی از هیجان انگیزترین بازی های گروهی بزرگسالان است.

بازی های فکری خانوادگی کدام بازی ها را شامل می شود؟

بردگیم های فکری زیادی وجود دارند که از مهمترین آنها می توان، به بازی فکری ایستگاه آخر، بازی نامیرا، بازی رسام و بروکا اشاره کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *