مجله مستربوک

بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی

بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی یک راه حل کاربردی برای تقویت مهارت های فردی و اجتماعی است. در مجموعه مستر بوک انواع بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی و سایر رده های سنی دیگر ارائه می گردد که با پرداخت هزینه مناسب می توانید از انواع بازی های آموزشی استفاده کنید.

بازی آموزشی چیست؟

بدون شک آموزش دادن برخی از مفاهیم به کودکان و دانش آموزان از طریق بازی آسان تر است؛ چرا که برخی از از رفتارها مانند روابط اجتماعی، همکاری و مسئولیت پذیری در حالت عادی ممکن است خسته کننده باشند. اما مطرح کردن آنها به شکل بازی کودک را مجاب می ‌کند که این آموزش ها را بپذیرد. به همین دلیل است که در حال حاضر خرید بردگیم مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفته است.  هنگامی که به دنبال یادگیری مفهومی بازی آموزشی هستید؛ ممکن است با سوالات دیگری مانند بردگیم چیست؟ هم روبرو شوید. در واقع بردگیم و بازی آموزشی وسایلی هستند که با کمک آنها می توانید نیازهای کودکان به بازی را برطرف کرده و توانایی های فکری و ذهنی آنها را هم تقویت کنید. این بازی ها جزء ارزشمندترین روش هایی هستند که برای یادگیری مسائل مختلف می توانید از آنها استفاده کنید.

در حال حاضر بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی و سایر رده های سنی دیگر در تنوع بسیار بالایی ارائه می گردد. به همین جهت دسترسی به بردگیم های معروف برای آموزش بهتر برای تمام خانواده ها و حتی مدارس آسان شده است.  در میان مراکز متعددی که در انواع بازی های آموزشی برای کودکان فعالیت دارند، مجموعه مستربوک یکی از بهترین ها است که ضروری ترین بازی ها را نیز ارائه می دهد.

انواع بازی های آموزشی برای کودکان

اگر قصد خرید بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی را داشته باشید، حتماً با تنوع بالایی از بازی ها مناسب برای کودکان خود مواجه شده اید. در میان این تنوع بالا، بهترین بردگیم ها در نمونه های خارجی و ایرانی وجود دارد. مناسب سلایق شخصی خود می‌ توانید آنها را هم تهیه کنید.  با یک بررسی دقیق و کامل در می یابیم که انواع بازی های آموزشی برای کودکان به چندین دسته بندی تقسیم می شوند که برخی از آنها به شرح ذیل است:

انواع بازی های آموزشی برای کودکان

بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی

برای دانش آموزان ابتدایی یادگیری برخی از مطالب سخت و دشوار است؛ به همین جهت اغلب معلم ها سعی کرده ‌اند با کمک بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی مطالب مهم را به شکل بهتر به آنها آموزش دهند. از مهمترین بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی که لازم است حتماً تهیه شود، می ‌توان به بازیهایی برای یادگیری املا، ریاضی و برخی از مهارت ها اشاره کرد. در صورت آشنایی بیشتر کادر آموزش و پرورش با تنوع بازی ها و لزوم استفاده از آنها امکان پرورش نسلی خلاق تر فراهم می گردد.

بازی های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی

در مراکز مهد کودک و پیش دبستانی ها نیاز است که کودکان مسائل مهمی را آموزش ببینند، اما همیشه آموزش برای کودکان خسته کننده است. به همین جهت استفاده کردن از انواع بازی های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی می تواند مهارت ارتباط با دیگران و همکاری را در آنها افزایش داده و اوقات حضور در این فضاها را هدف دار کند. چرا که کودکان در کنار همسالان خود بهتر می توانند مطالب مهم را آموزش ببینند.

بازی های خانوادگی

در حال حاضر به دلیل کوچک بودن فضای خانه ها امکان بازی های پرتحرک برای کودکان وجود ندارد. به همین جهت تهیه بازی های خانوادگی که والدین با کودکان خود انجام می دهند، تا حد زیادی می تواند کودکان را سرگرم کرده و در خلال بازی مطالب بیشتری را آموزش ببینند. به هیچ عنوان نباید از تأثیر بازی برای آموزش کودکان غافل شوید و با به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد بازی های فکری جدید، اوقات فراغت بچه ها را پر کنید.

نکات مهم درباره بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی

در صورتی که برای خرید بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی مراجعه کنید، با تنوع بالایی از انواع بردگیم مواجه می شوید که شرایط خرید بردگیم خارجی هم برای شما مهیا است. بهتر است توجه داشته باشید، بردگیم های خارجی باید متناسب با شرایط آموزش مدارس ما انتخاب شوند تا تأثیر مثبتی داشته باشند.  در حال حاضر که تولید کنندگان داخل هم تمرکز زیادی بر روی بردگیم ها گذاشته اند، امکان خرید بردگیم ایرانی هم به راحتی میسر می باشد و کافیست هدف خود را از خرید بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی مشخص کنید. چرا که برای هر پایه تحصیلی آموزش های کاربردی و خاص قرار گرفته که تأثیر بهتری در روند آموزش دارد.  در این بخش به بررسی برخی از نکات مهم درباره انتخاب بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی می پردازیم:

  • قبل از انتخاب یک بازی، گروه سنی و پایه تحصیلی دانش آموزان را در نظر گرفته و بازی های مناسب انتخاب کنید.
  • در صورتی که بازی های کلاسی برای دانش آموزان ابتدایی انتخاب می شود، بهتر است با حرکات بدنی هم همراه گردد، تا هیجان بازی را افزایش دهد.
  • بازی هایی را انتخاب کنید که همه دانش آموزان فرصت حضور در بازی را داشته باشند.
  • بهتر است بازی هایی انتخاب کنید که حتما ارتباطی با کتاب های درسی داشته باشد، تا در خلال بازی بخشی از مفاهیم درس را نیز فرا بگیرند.
  • به هیچ عنوان بازی های آموزشی را با قوانین سخت و پیچیده همراه کنید، تا جنبه آموزش آن تأثیر بیشتری بگذارد.
  • بازی هایی را انتخاب کنید که تأکید زیادی بر روی برنده شدن دانش آموز نداشته باشد، بلکه بیشتر جنبه سرگرمی ایجاد کند.

معرفی بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی

برای کودکان دبستانی یاد گرفتن یکباره مفاهیم ریاضی، فارسی، هنر و بسیاری از موارد دیگر گاهی اوقات سخت و پیچیده است. برای آسان تر شدن آموزش ها و عبور بهتر از این مرحله در حال حاضر بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی در تنوع زیادی طراحی شده ‌اند.  برخی از آنها جزء بازی های جالب در خانه هستند که والدین به همراه کودکان این بازی ها را انجام می دهند و برخی دیگر مناسب برای کلاس درس طراحی شده اند. در این بخش به معرفی برخی از بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی که تأثیر بیشتری بر روند آموزش دارند می پردازیم:

بازی آموزشی برای کودکان دبستانی

بازی یادآوری کارت ها

این بازی دانش آموز را مجبور می کند اطلاعاتی را که از قبل مشاهده کرده در مغز یادآوری کند که سبب افزایش و تقویت حافظه می شود. برای انجام این بازی حداقل ۱۰ دانش آموز نیاز است، البته این بازی را در خانه هم می توان انجام داد و جزء بازی های جالب در خانه است.

بازی های هنری

بازی های هنری در مدل های مختلف طراحی می شوند که برای هر رده سنی می توانید این بازی ها را انتخاب کرده و به بچه ها فرصت بدهید که با ورق و مداد رنگی در مدت زمان مشخص شده یک طرح دلخواه را بکشند. این بازی فوق العاده بر روی مهارت های هنری دانش آموز کار می کند.

بازی آموزشی زنبور باهوش

این بازی دارای داستان تعاملی بوده و بر روی تقویت هماهنگی میان چشم و دست کودک و همچنین تقویت حافظه تمرکز می کند. شامل بخش های مختلفی مانند ریاضی، تفاوت تصاویر، جورچین و بازی حافظه و بسیاری از موارد دیگر است.

بازی فکری دانیمون

بازی فکری برای مقاطع مختلف تحصیلی طراحی شده و هدف اصلی این بازی نجات دادن دانیمون ها است. بچه ها با انجام دادن این بازی در مدرسه و خانه می توانند دروس آموزشی را تمرین کنند. چرا که بر روی آموزش ریاضی، فارسی و علوم تمرکز داشته و حتی اطلاعات عمومی آنها را نیز افزایش می دهد.

بازی جعبه حروف فارسی وایت برد

این بازی برای آموزش حروف فارسی به دانش آموزان کلاس اولی مناسب است و از یک تخته وایت برد مغناطیسی و ۱۹۰ تکه حروف الفبای بزرگ و کوچک به همراه اعداد و صداها تشکیل شده است که با کمک آن می توانید کودکان را به خواندن و نوشتن علاقمند کنید.

بازی فکری اپتیکال

با کمک بازی فکری اپتیکال می توانید کودکان را به نقاشی کشیدن علاقمند کنید. چرا که باید با کشیدن یک نقاشی به سایر افراد کمک کنید تا کلمه موجود بر روی کارت را حدس بزنند، نحوه کشیدن نقاشی هم با کمک یک عینک با لنز سبز جذابیت آن را بیشتر می کند.

بازی فکری ست

یکی از بازی هایی که برای کلاس اولی ها مناسب است بازی فکری ست بوده که به شکل کارتی می باشد. هر کارت ویژگی های خاصی مانند رنگ، عدد و شکل خاصی دارد. با کمک این بازی می توانید مهارت های ریاضی، قدرت تمرکز و قدرت بصری را در دانش آموزان تقویت کنید.

نحوه خرید بهترین بازی های آموزشی

نکته بسیار مهمی که والدین و کادر آموزش مدارس در هنگام خرید بهترین بازی های آموزشی باید به آن توجه کنند، دقت به رده بندی سنی و مهارتی دانش آموزان است. در واقع نحوه خرید بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی باید با تمرکز بر روی برخی از مهارت ها صورت بگیرد.از مهمترین این مهارت ها می توان به مهارت استفاده از انگشتان دست، مهارت کلامی، مهارت تصمیم گیری، مهارت حل مسئله، مهارت تقویت حافظه، مهارت کنترل هیجان و قدرت تفکر اشاره کرد. نکته مهم اینکه دسترسی به چنین بازی های مفیدی نیاز به شناخت مراکز معتبر و حرفه ای دارد. مجموعه مستر بوک یکی از این مراکز مناسب است که شرایط خرید انواع بازی های آموزشی برای کودکان در رده های سنی مختلف را فراهم کرده است.بهتر است در هنگام انتخاب یک بازی به فکر ایجاد کردن یک بستر شاد و مفرح برای کودکان باشید، تا در کنار افزایش مهارت های مختلف ذهن آنها را نیز ارتقا بدهید. قبل از انتخاب نهایی بازی ها بهتر است از کارشناسان متخصص مشاوره دریافت کنید.

سوالات متداول

چه زمانی بهتر است کودکان بازی کنند؟

زمان مشخصی برای بازی کودکان وجود ندارد؛ چرا که به رنج سنی آنها خواب کافی و انرژی مورد نیاز و همچنین تغذیه ارتباط پیدا می کند.

آیا بازی هایی برای کنترل خشم کودکان هم وجود دارد؟

بله؛ این بازی ها تأثیر مستقیم بر روی کنترل خشم کودکان دارد و باید به شکل صحیح از این بازی ها برای آموزش استفاده شود، تا نتایج دلخواه حاصل گردد.

آیا می توان بازی های خانوادگی کم تحرک انجام داد؟

در حال حاضر با وجود انواع بردگیم می توانید بازی های خانوادگی کم تحرک داشته باشید که هیچ مشکلی برای سایر اعضای خانواده و آپارتمان ایجاد نگردد.

آیا امکان آموزش ریاضی به دانش آموزان ابتدایی با کمک بازی وجود دارد؟

بله؛ در میان بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی نمونه های متعددی از بازی ها برای آموزش ریاضی هم وجود دارد که می ‌توان به بازی لی لی، بازی هفت سنگ و بسیاری از بازی ‌های کارتی و همچنین چرتکه و جدول سودوکو اشاره کرد.

بازی چه مهارت هایی را به دانش آموزان ابتدایی آموزش می دهد؟

با کمک بازی های مختلف می توانید مهارت ‌هایی مانند نقاشی کشیدن، املای صحیح کلمات، درک ریاضی و بسیاری از موارد دیگر را به آنها آموزش بدهید.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *